Den här snabba USB-C-laddaren ansluts direkt till vägguttaget och laddar vilken USB-C-vaporizer som helst i full hastighet. Den levererar upp till 45 watt via en enda USB-C-port, vilket är exakt den effektprofil som Venty, Mighty+ och Veazy behöver för snabbladdning. Med rätt laddare når dessa vaporizers 80 % på ungefär 40 minuter. En vanlig mobilladdare ger max 5 till 10 watt, vilket innebär att laddningen tar flera gånger längre tid än nödvändigt.
Den fungerar lika bra med alla andra vaporizers som laddas via en USB-C till USB-C-kabel. Crafty+, PAX 4, PAX Flow, Wolkenkraft ÄRiS Ultra, Arizer Go SRT och andra laddar alla i sin fulla märkhastighet. Varje vaporizer drar bara den effekt den behöver, så det finns ingen risk för modeller med lägre wattbehov.
De flesta vaporizers levereras med en USB-C-kabel men utan något att koppla in den i. Du hamnar i att ladda från en laptopport eller använda vilken adapter du hittar i en låda. Den här laddaren löser det. Koppla in kabeln som följde med din vaporizer och du får den snabbaste laddning vaporizeren stödjer. Ingen kabel ingår eftersom de flesta vaporizers redan levereras med en.
Observera: vissa vaporizers levereras med en USB-A till USB-C-kabel och accepterar bara laddning via den typen av anslutning. Den här laddaren har en USB-C-port och kräver därför en USB-C till USB-C-kabel. Kontrollera vilken kabel som följde med din vaporizer innan du beställer.
Specifikationer
- Max uteffekt: 45W
- USB-C PD: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/2,25A
- USB-C PPS: 5-11V/3A, 5-21V/2,25A
- Ingång: 100-240V, 50/60Hz, 1,0A max
- Teknik: GaN (galliumnitrid)
- Kontakttyp: EU (Typ C)
- Certifieringar: CE
Innehåll:
- USB-C snabbladdare (45W) med EU-kontakt
Jämförelse med Storz & Bickel SuperCharger
S&B SuperCharger levereras med fyra utbytbara kontakter (EU, UK, US, AU) och en fast monterad USB-C-kabel. Bra för internationella resor, men den fasta kabeln begränsar dig till en kabel för ett enda ändamål.
Den här laddaren har en vanlig USB-C-port i stället för en fast kabel. Koppla in vilken USB-C-kabel du behöver: den som följde med din vaporizer, en längre för skrivbordet, eller en kabel till din telefon, surfplatta eller smartklocka. Samma 45 watt, kompaktare GaN-hölje, lägre pris - och den fungerar med allt.
Behöver du internationella kontakter är SuperCharger rätt val. I alla andra fall är den här laddaren det mer praktiska alternativet.
Vi visar bara äkta recensioner från verifierade köpare. Recensionsinbjudningar skickas via mejl efter köp. För alla detaljer, kolla vår recensionspolicy.
